Jak a z čeho stavíme
Vydejte se s námi na krátkou cestu od vzniku myšlenky „mít kamna“ až po jejich dokončení.
Úvaha čím topit
Než Honzovi poprvé napíšete nebo zavoláte, že chcete kamna, obvykle stojí za to se zamyslet, zda se pro váš způsob života a váš dům vůbec hodí. Viz jejich výhody a nevýhody. Pokud i po zralé úvaze naznáte, že o kamna opravdu stojíte, pak pošlete Honzovi náčrtek vašeho domu. Bude potřebovat vědět, jak je dům veliký, dispozičně uspořádaný, ne/zateplený apod. Honza si propočítá vše potřebné (například tepelnou ztrátu vašeho domu), aby mohl naprojektovat ohniště a tahový systém.
Návrh kamen
Na základě vašich představ a požadavků vytvoří Honza první návrh, který případně společně ještě vyladíte. Pokud budete spokojeni, Honzův bratr Petr vytvoří 3D model, který vám i nám pomůže vidět kamna v prostoru (i s osvětlením z oken a případnými stíny).
Příprava staveniště
Abychom mohli kamna vůbec postavit, musíte o nich přemýšlet dlouho dopředu. Pod kamny musí být poměrně solidní základ, který unese až 3 tuny. Zároveň myslete i na komín, do kterého kamna napojíme. Jeho parametry s Honzou opět konzultujte předtím, než jej začnete stavět.
Příprava před stavbou
Samotná stavba trvá 4–5 dnů. Nicméně předtím, než se k vám vydáme, nám zabere mnoho času její příprava. Nejen, že musíme s velkým předstihem objednat materiál, dohodnout se s výrobci na výrobě kování, kachloví či dvířek, ale také předpřipravujeme ohniště, které tvoří jádro celých kamen.
Zaměření a stavba soklu
Jakmile dorazíme do vašeho domu, začneme s vyměřováním kamen. Půdorys si narýsujeme na podlahu a dle něj vyzdíme sokl (podstavec). Díky němu se dostaneme na potřebnou výšku (vzhledem k úrovni podlahy, přívodu vzduchu a výšce dvířek) a vyrovnáme případné nerovnosti v základech.
Izolace
Aby teplo z kamen nešlo, kam nemá, musíme všechny stěny a sokl odizolovat. K tomu používáme nevláknitou a teplu odolnou izolaci. (šedé desky na fotce).
Ohniště
A konečně může začít to, co nás nejvíce baví. Práce s šamotem. Ohniště, která používáme, nazývají kamnáři „Biotopeniště“. Jedná se o dvouplášťové ohniště se sekundárním přívodem vzduchu a izolovaným stropem. Díky těmto parametrům lze dosahovat spalovacích teplot dokonce přes 900 °C. Jedná se tedy o velmi vysokou účinnost spalování srovnatelnou s nejmodernějšími automatickými kotli. Ohniště připravujeme a stavíme na míru dle tvaru kamen a výběru dvířek. Díky tomu umíme řešit i velmi atypická zadání jako například prosklená dvířka do místnosti, příkládání z chodby apod. Pro některá kamna je ovšem výhodnější použít kvalitní litinošamotovou kamnovou vložku, jindy zase používáme teplovodní ohniště.
Tahový systém
Pro správnou funkci kamen je nutno spaliny z ohniště nepustit přímo do komína, ale nechat je projít tzv. tahovým systémem, což je až 10 metrů dlouhý kanál, kde se energie naakumuluje a následně pomalu vyzařuje k plášti kamen. Tahový systém stavíme zásadně v maximálních délkách, abychom dosáhli co největší akumulace a tím i maximální účinnosti kamen. Pro stavbu používáme kvalitní perodrážkovaný kamnářský šamot, který umožňuje vysokou míru variability.
Plášť
Když dokončíme ohniště i tahy, vrhneme se na stavbu pláště. Ten dává kamnům výsledný tvar a při používání vyzařuje teplo do místnosti. Na jeho výstavbu používáme relativně tenký šamot nebo kachle.
Povrchová úprava
Plášť kamen může být tvořen kamnářskými kachli, bílou či hliněnou omítkou, marockým štukem či dalšími speciálními povrchy. Často si zákazníci sami dělají hliněnou finální omítku nebo používají různé ozdobné kameny či mozaiky.